# Emulátor Atari XL/XE

ikona-notebook

Nejdříve co o emulaci říká slovník výpočetní techniky:

Emulace
"Napodobování chodu programu nebo zařízení na prostředcích neodpovídajících přesně technické specifikaci napodobovaného zařízení."
Emulátor
"Programový nebo hardwarový prostředek umožňující napodobovat činnost jiného programu, zařízení nebo jeho části."

Tolik na úvod pro nezkušené, a my se teď budeme věnovat emulaci osmibitového počítače Atari XL/XE na Vašem PC. Takže, přestože třeba nemáte skutečný počítač Atari, budete teď moci na svém PC dělat skoro vše, jako byste skutečné osmibitové Atari měli.

A co k tomu budete potřebovat?

1) Úplně obyčejný počítač PC s Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP/7/10 a programem WinZip.
2) Program pro PC, který simuluje počítač Atari 800XL/XE - tzv. Atari emulátor
3) Programy / hry z počítače Atari převedené do formy stravitelné předchozím programem

Počítač PC, Windows a WinZip máte určitě všichni a to ostatní Vám nabízím zde (plus pár her pro vyzkoušení). Pokud Vás toto téma zajímá více, podívejte se na moje doporučené odkazy, kde najdete i odkazy na stránky specializované přímo na Atari 8-bit emulátory a odkazy na různé archívy atari-programů a her pro tyto emulátory.


Nadpis Atari800Win Plus (16kB)

Takže dejme se s chutí do toho...

1) Nejprve si zde stáhněte emulátor, program Atari800Win PLus 2.8 (ZIP soubor, velikost 377kB). Je to jeden z freeware programů pro emulaci osmibitového počítače Atari a je velmi dobrý. Umí emulaci počítače Atari 400, 800, 800XL/XE, 130XE a konzoly Atari 5200, navíc rozpozná různé formáty programů. Další podrobnosti o tomto programu (případně výskyt novější verze) si můžete zjistit na stránce autorů na adrese:
http://www.Atariarea.krap.pl/PLus/index_us.htm

2) Jako další věc budete potřebovat pět souborů ROM operačního systému Atari, které nebývají součástí emulátorů (kvůli autorským právům). Jmenují se AtariBAS.ROM, AtariOSA.ROM, AtariOSB.ROM, Atari5200.ROM a AtariXL.ROM. Najdete je na Internetu, nebo si je můžete stáhnout přímo zde. Tyto soubory jsou nutné pro správnou funkci emulátoru a jejich celková velikost je pouhých 35kB.

3) Dále budete potřebovat na vyzkoušení nějakou tu hru. Stáhněte si zde 4 převedené Atari hry (ZIP soubor, velikost 95kB) ve formátu ATR (nejpoužívanější formát pro Atari emulátory), nebo třeba jen hru: Arkanoid, River Raid, Draconus, Atari Invaders.

4) Dále postupujte takto (pozor, platí pro emulátor verze 2.8, nově to bude jinak):
 • Rozbalte ZIP soubor s emulátorem - nejlépe do samostatného adresáře, nazvaného např. Atari800Win.
 • Rozbalte ZIP soubor se soubory ROM a extrahujte je do složky ROM, která vznikla (prázdná) po předchozí operaci v adresáři emulátoru.
 • Rozbalte ZIP soubor s ATR hrou a extrahujte ji do nového adresáře, který nazvete třeba Hry_atr (sem pak můžete ukládat i další hry formátu *.atr a mít je tak pěkně pohromadě).
 • Spusťte soubor Atari800Win.exe - emulátor se Vám otevře v novém okně a dialogové okno nabídne možnost vytvoření zástupců. Pokud je nechcete, dejte rovnou NEXT.
 • Další dialogové okno umožňuje kontrolu správnosti cest k souborům ROM. U uvedených ROM souborů by již měla být uvedena správná cesta k nim: pak dejte NEXT. Pokud však cesta k souborům ROM nebude správná, je nutno ji zadat. Provedete to tak, že stisknete tlačítko Search a v dalším okně pak vyberete správnou. Potvrďte OK. (Nastavení můžete provést i později - v okně emulátoru otevřete menu File, vyberte položku ROM images.)
 • Dále můžete provést asociaci různých souborů s emulátorem - klidně dejte Select All pro volbu všeho - minimálně však zaškrtněte ATR. Nakonec dejte FINISH a dialogové okno se uzavře.
 • V menu Atari/Machine type vyberte typ emulovaného počítače Atari (pro většinu her stačí typ 800XL nebo 130XE).
 • V menu Atari/Video system vyberte systém PAL.
 • V menu Atari/ zkontrolujte, zda je zaškrtnutá položka SIO Patch.
 • V menu Input/Joysticks můžete nastavit varianty kláves na které chcete hry hrát. Optimální je použít kurzorové klávesy pro směr a klávesu Ctrl jako Fire. Nastavte tedy: Joysticks » 1: Arrows + RCtrl as fire. Odškrtněte též příslušnou položku Autofire a dejte OK.
 • V menu View/ zkontrolujte, zda je zaškrtnutá položka GDI for windows.
 • V menu Sound/ musí být odškrtnutá položka Mute.
 • Konzolové klávesy skutečného Atari jsou u vašeho PC pod: HELP = Page Down, OPTION = F2, SELECT = F3, START = F4 a RESET = F5.
 • Další informace (v angličtině) najdete v obsáhlé nápovědě, která je součástí složky instalace programu Atari800Win PLus.
5) Nahrání hry ve formátu ATR:
 • Po spuštění emulátoru zkontrolujte v Atari/Machine type, zda je nastaven typ 800XL nebo 130XE.
 • V menu File/Attach Disk vyberte Drive1. Normálním způsobem pak vyhledejte na svém disku požadovaný soubor (tj. *.atr hru) a dejte otevřít.
 • Hra se spustí - tak ji nějak odstartujte (F4, Ctrl nebo jinak, u každé hry to může být jiné) a hrajte. Na způsob ovládání konkrétní hry už musíte přijít sami...
 • Pokud se hra nespustí - zkuste F5, Shift + F5 (teplý nebo studený RESET) nebo přes menu Atari/Machine type zvolte jiný typ Atari - pokud tam například máte nastaven typ 800XE, tak přepněte na 130XE (či obráceně).
 • Chcete spustit jinou hru? Opět otevřete menu File/Attach Disk...
 • Další hry pro Atari 8-bit můžete sehnat v archívech na Internetu.
 • Přeji hezkou zábavu s virtuálním počítačem Atari a světem osmibitových her!

Arkanoid, © Taito & Imagine 1987
stáhnout ATR

Arkanoid

River Raid, © Activision 1983
stáhnout ATR

River Raid

Draconus, © Cognito 1988
stáhnout ATR

Draconus

Atari Invaders, © Atari 1981
stáhnout ATR

Atari InvadersNapsáno, aktualizováno: 1.2002, 6.2004, 9.2005, 8.2018