Kapitola 17 # 2002 - Konec Atari?

1.ledna 1994 se firma Atari ohlásila nepříliš optimistickou zprávou:

"Společnost má také nějaké zásoby svých starších 16bitových počítačových produktů a 8bitových herních produktů, jmenovitě ST a řady TT, systémy videoher 2600 a 7800, počítače XE a PC produkty. Zásoby jsou technologicky zastaralé a nekonkurenceschopné, společnost tyto zásoby odepsala. V budoucnu se u těchto produktů očekává minimální prodej."

V září 1994 firma Atari vyhrála vleklý soudní spor s japonskou firmou Sega (ohledně porušení autorských práv) a Sega pak v mimosoudním vyrovnání zaplatila Atari celkem 50 miliónů USD za patentová práva. Navíc ještě koupila její akcie za dalších 40 miliónů USD, což bylo velmi neobvyklé, neboť Sega tak získala podíl na společnosti, která ji vlastně žalovala...

Atari Games
(Zdroj: Wikipedia)

V dubnu 1994 efektivně zanikla druhá část původní Atari Inc., firma Atari Games. Výrobce arkádových videoautomatů, která se od Atari oddělila v roce 1984, a to sloučením se společností Time-Warner Interactive.

WAL*MART
(Zdroj: Logopedia)

V polovině roku 1995 uzavřela Atari slibnou smlouvu s obchodní společností Wal*Mart, která se zavázala prodávat ve svých obchodech a hypermarketech po celých USA konzoly Atari Jaguar. Atari následně investovala nemalou částku do rozšíření výroby a distribuce. Nakonec ale ze slibného obchodu sešlo. Příčina? Porušení smlouvy ze strany Atari, kterou od října 1995 řídil opět Jack Tramiel, jenž převzal zpět vedení firmy po onemocnění Sama Tramiela. Jack Tramiel z úsporných důvodů (v dobré snaze ozdravit firmu) mimo jiné škrtnul i veškeré výdaje na reklamu, což mělo za následek nejen porušení smlouvy s Wal*Martem (kde se Atari zavázala také k investování do reklamy), tak hlavně uvolnění trhu pro konkurenční konzoly Sony PlayStation a Sega, které byly v té době uváděny na americký trh. Od Tramiela to byla osudová chyba. Neprodané konzoly Jaguar zůstávaly v regálech obchodů a posléze putovaly jako neprodejné zpět do skladů Atari...

Bylo zle, poslední velký výrobek Atari neměl úspěch. Vedení Atari cítilo, že se mu půda herního průmyslu propadá stále více pod nohama a že by tedy bylo moudřejší - po všech těch letech - investovat své peníze jinde, třeba s jiným výrobkem. (Roční ztrátu za rok 1995 později vyčíslila Atari částkou 50 miliónů USD.) Příležitost se naskytla, když byli počátkem roku 1996 osloveni jedním výrobcem pevných disků - firmou JTS Corp. (Jugi Tandon Storage) ze San Jose v Kalifornii (výrobní závod měla v indickém Madras), s nabídkou ke spolupráci. Měla to být svatba z rozumu. Atari měla peníze, ale žádné vhodné výrobky - JTS naopak měla vhodné výrobky, ale neměla potřebné peníze - o její 2.5" pevné disky pro notebooky byl přitom slušný zájem. (Pro Atari to navíc nebyla neznámá firma - Jack Tramiel s předchůdcem JTS obchodoval již za časů v Commodore.) V té samé době opustila Atari své dlouholeté sídlo na Borregas Avenue 1196 v Sunnyvale a odstěhovala se do menšího objektu na South Mathilda Avenue 455. Ve vedení společnosti byl stále Jack Tramiel a jeho tři synové: Sam, Leonard a Garry.

JTS Corp.
(Zdroj: Wikipedia)

Došlo k vzájemné dohodě a 30. července 1996 se Atari Corp. se společností JTS Corp. oficiálně spojila, Atari navíc JTS ještě před sloučením podpořila půjčkou 25 miliónu USD. Zaměstnanci Atari, kteří nebyli propuštěni, nebo neodstoupili, se přesunuli do ředitelství JTS v Sant Jose. Uvnitř JTS byla nově založena Atari divize. Sloučením získala JTS aktiva společnosti Atari, která se skládala z 15 milionů USD v hotovosti, 55 milionů USD připadajících na duševní vlastnictví, 8 nemovitostí v Calfornii a Texasu v účetní hodnotě 10 milionů USD. V Santa Clara zůstal plný sklad neprodaných Lynxů, Jaguarů a her. Ředitelství Atari v Sunnyvale bylo opuštěno.

Jak se záhy ukázalo, spojení s JTS nebyl dobrý krok. JTS totiž měla své problémy a tak se stalo, že nejenže spotřebovala všechny peníze od Atari, prodala její nemovitosti (ty si odkoupil Jack Tramiel), tak také postupně rozprodala pod cenou všechen zbývající Atari majetek (např. konzoly Jaguar po 20 dolarech a cartridge po jednom dolaru), dále propustila zbývající Atari zaměstnance a práva na hry prodala komukoliv, kdo měl zájem. Nakonec prodala 23. února 1998 i samotné jméno ATARI (jehož cena se tehdy odhadovala na 120 miliónů USD) a všechna zbývající práva za směšných 5 miliónů USD v hotovosti, americké společnosti Hasbro Interactive (respektive její čerstvě založené dceřiné firmě HIAC XI Corp). Hasbro, známý velkovýrobce hraček a obchodník se zábavou, tak levně získalo: kupní a zástavní smlouvy na všechna aktiva Atari divize firmy JTS, státní i mezinárodní ochranné známky, patenty, licenční smlouvy, autorská práva a internetovou doménu www.atari.com. Nutno škodolibě dodat, že peníze za likvidaci Atari společnosti JTS příliš nepomohly - JTS zbankrotovala počátkem roku 1999.

Logo Atari / Hasbro
(Zdroj: Hasbro)
Reklama na produkty Atari a Hasbro
(Zdroj: unknown)

Hasbro se na rozdíl od JTS pokusilo produktů a popularity značky Atari využít a začalo převádět (víceméně úspěšně) starší klasické Atari-hry, včetně hry PONG, na platformu PC, PlayStation a Nintendo 64. Tyto "staronové" hry byly uváděny pod novou značkou Atari Interactive. Poměrně neobvyklé však bylo to, že se Hasbro 14. května 1999 vzdalo všech svých práv k Jaguaru ve prospěch veřejnosti a udělalo z něj otevřenou platformu (což znamená, že pro konzolu Jaguar může dnes dělat každý cokoliv, i bez svolení majitelů práv a poplatků). Jediným omezením byla možnost používání loga či názvu Atari, což stále nebylo možné bez autorizace u Hasbro.

Atari Arcade Hits Volume 1
(Zdroj: unknown)

V červnu 1999 vydalo Hasbro CD ROM s názvem Atari Arcade Hits Volume 1, což byla nostalgická sbírka klasických Atari-her z osmdesátých let, které si tak dnes můžete díky tomuto zahrát i na svém PC. Objevily se také pověsti, ža Hasbro připravuje novou herní konzolu, která bude mít značku ATARI...

Infogrames Entertainment
(Zdroj: Logopedia)

Pak se ale vlastník opět změnil. 6. prosince 2000 získala značku ATARI francouzská společnost Infogrames Entertainment, obchodník se zábavou z Lyonu, která ho získala akvizicí společnosti Hasbro Interactive. Za Hasbro zaplatila 5 miliónů dolarů v hotovosti a 95 miliónů dolarů v akciích Infogrames. Infogrames je mohutná společnost světového významu a patří ji také mnoho zvučných software firem, za všechny jmenujme např.: Ocean Software, Gremlin, Psygnosis, Accolade či GT Interactive.

Vicepresident Paul Rinde k ATARI řekl, že Infogrames nemá v plánu jen předělávat staré ATARI klasiky, jako to dělalo Hasbro, ale že se zaměří na styl hraní, ve kterém by mohli vyvíjet nové hry pod ATARI značkou, které budou hratelností neméně podobné těm, které značce ATARI vynesly její slávu. Hry, které budou lehké k naučení, ale obtížné k překonání. Dále řekl že, Ataristé budou více šťastní s vlastnictvím ATARI u Infogrames, než u Hasbro Interactive. V jednom rozhovoru uvedl:

"Zajímavá věc je, že je stále mnoho lidí, kteří chtějí, aby se Atari vrátila a znovu se stala významným v herním průmyslu. Sdílím toto nadšení. Je dost podpory v Infogrames na to, aby se tak stalo."
"Máme větší plány se značkou ATARI než její předchozí vlastník."

Infogrames je tedy současným vlastníkem značky ATARI a v současné době (rok 2002) zatím využívá jméno ATARI k zvýšení prodejnosti svých her, neboť jméno ATARI má stále dobrý zvuk, a to hlavně v USA. Tam Infogrames používá jméno ATARI hlavně na hrách pro konzole Sony PlayStation, Nintendo Gamecube a pro Microsoft XBOX. V Evropě jeho hry vychází nadále pod značkou Infogrames (v Česku je distribuuje firma Dynamic Systems). Infogrames mimo jiné sponzoruje fotbalový klub z Lyonu, takže jste mohli na jeho dresech vidět i znak ATARI.

Atari
(Zdroj: Logopedia)

Značka ATARI tak stále žije a zároveň stále (byť již skromně) žijí i produkty označené touto značkou. Přestože Atari již dávno nic nevyrábí, můžete uživatele starých počítačů Atari nalézt nejenom v USA a po celém světě, tak hlavně v sousedním Německu (kde byla ve své době velmi populární řada ST/TT). Také je samozřejmě najdete i v České republice - dodnes jsou u nás uživatelé systémů Atari, kteří na tuto značku nedají dopustit. Najdete jak majitele osmibitů, šestnáctibitů a dvaatřicetibitových Falconů, tak i herních konzol VCS či Lynxů, včetně posledních Jaguarů...

V roce 2002 oslavila značka ATARI své třicáté narozeniny a tak nám nezbývá nic jiného, než jí k tomuto výročí popřát hodně úspěchů a doufat, že se budeme s touto legendou legend setkávat i nadále...



TODAY: The Atari copyrights/trademarks/patents associated with the 400/800/XL/XE 8-bit Atari computer line are owned by Atari Interactive, Inc., a subsidiary of Atari S.A. of Paris, France. www.atari.com