Kapitola 5 # Home Pong

Úspěch Pongu přinesl Bushnellovi očekávané peníze a tak mohla firma Atari experimentovat s novými technologiemi a vytvářet další videoautomaty, jako např. hru Space Race (druhý projekt Allana Alcorna - let vesmírem mezi asteroidy, 1973), Pong Doubles (Pong pro čtyři hráče, 1973), Got'cha (arkádová hra - stíhání soupeře v bludišti, 1974) či Grand Trak 10 (závodní hra pro jednoho hráče s ovládáním volantem a pedály, 1974).

Tank - Kee Games - 1974
(Zdroj: atarimuseum.com)

Atari měla tou dobou i místní "konkurenci", která též vyráběla videoautomaty, a to společnost Kee Games ze Santa Clara. Byla to však velice zajímavá "konkurence". Jednalo se totiž o společnost, kterou potají založil sám Bushnell v červnu 1973 a kterou oficiálně kontroloval jeho dobrý přítel Joe Keenan, přestoupila tam i část Bushnellových zaměstnanců. Právě zde byla v listopadu 1974 vytvořena úspěšná arkádová hra Tank. Důvodem pro založení Kee Games byla skutečnost, že konkurující si bary nechtěli brát hry od jednoho výrobce a vytvořením tohoto imaginárního konkurenta Bushnell dosáhl toho, že bary nekupovaly videoautomaty od skutečné konkurence (u které by si je jinak koupily), ale vlastně pořád od Atari. Atari dodávala nejvýznamnějším podnikům v oblasti a Kee Games naopak jejich místním konkurentům. Fungovalo to výborně a málokdo to tehdy prohlédl... Tituly pro Atari a Kee Games byly sice vyvíjeny stejnými lidmi, ale střídavě vydávány pod dvěma různými jmény - nová hra byla udělána každých šest týdnů. V roce 1974 se vše provalilo a Kee Games se připojila "zpět" k Atari jako dceřinná společnost, s Joe Keenanem jako novým prezidentem Atari. Značka Kee Games byla zákazníky tolerována, a tak zanikla až v roce 1978. Jedním z produktů Kee Games byl i QuadraPong, tedy videoautomat pro čtyři hráče.

Logo Kee Games
(Zdroj: Logopedia)

Novinkou videoautomatu Tank bylo, že používal na svou dobu elegantní joystickový systém ovládání (místo do té doby užívaných otočných regulátorů) a hlavně měl grafická data uložena v čipu ROM - jednalo se tedy o částečně digitální stroj, jehož výsledkem byla dokonalejší grafika. Tank, navržený Scottem Bristowem v Kee Games, se stal hitem roku 1974.

Touch Me - 1974
(Zdroj: atarimuseum.com)

V roce 1974 Atari vyvinula a uvolnila hru Touch Me. Byla to první přenosná (Handheld game) videohra od Atari. Sestávala ze čtyř tlačítek a čtyř světel, která se rozsvěcovala podle určeného vzorce. Vy jste jen museli stiskat příslušná tlačítka a vzorec opakovat - pak následoval vzorec komplikovanější atd. Hra však byla naprostý nezdar a nebyl o ní zájem. Je zvláštní, že Atari v roce 1978 (zřejmě pod dojmem z konkurenčního obdobného výrobku) její výrobu v pozměněné podobě obnovila (viz. kap. 8).

Home Pong - Sears Tele Games - 1975
(Zdroj: Wikipedia)

Atari současně vylepšovala svůj původní Pong. V roce 1974 došlo ke zlevnění cen LSI mikročipů a tak se zde naskytla možnost, miniaturizovat původní velký Pong do domácí verze, osazené jedinným speciálním mikročipem. Pak by PONG mohl vlastnit skutečně každý, a každý by tak měl možnost hrát v pohodlí vlastního domova. Výrobcem mikročipu, který toto umožnil, byla společnost General Instruments (dle prototypu American Microsystems Inc.). Vedení Atari se z počátku miniaturizaci Pongu bránilo, neboť mělo obavy z nezkušenosti s distribucí spotřebitelských elektronických výrobků, ale Bushnell to považoval za dobrý nápad a projektu dal zelenou. Na podzim 1974 byly tedy zahájeny práce a zakrátko byla vyvinuta první domácí verze "Pongu pro každého", "Pong pro vaši domácí TV", nazvaná Home Pong. Konstruktérem přístroje byl Bob Brown, Harold Lee a opět Allan Alcorn. Ti nový systém pracovně pojmenovali jako Darlene... a založili tak u Atari tradici, pojmenovávat všechny nově vyvíjené systémy podle křestních jmen svých mladých spolupracovnic.

Nový Home Pong byl sice lepší a levnější než konkurenční systém od Magnavoxu - dokonce produkoval i barevný obraz na barevné televizi - ale maloobchodníci neměli o nový systém Atari zájem. A to právě kvůli nepříliš úspěšné Magnavox Oddysey. Atari, aby minimalizovala riziko, uzavřela v lednu 1975 smlouvu s obchodním řetězcem Sears Roebuck & Co. (měl tehdy 900 obchodů po celé zemi), který měl poskytnout peníze, hru by prodával, a také by se postaral o reklamu. Nabídka od Bushnella zněla na vyrobení 50 tisíc kusů, ale nakonec zakázka zněla na 150 tisíc kusů Home Pongů do vánoc! Podmínkou ale byla exkluzivní práva, a také to, že se hra měla prodávat pod značkou Sears Tele-Games (to Atari vůbec nevadilo, důležitější bylo proniknout na trh). Bushnell si na rozjezd výroby vzal úvěr 10 miliónů USD (u společnosti Don Valentine) a na vánoce 1975 byly nové přístroje skutečně na trhu - jeden kus za 99 USD. Přístroje šly na dračku a lidé dokázali i dvě hodiny v zimě čekat na to, aby se zapsali do pořadníku objednávek na tu úžasnou věc! Prodalo se všech 150 tisíc kusů. Všichni, včetně Bushnella, vypomáhali na výrobní lince, aby zakázka byla včas splněna. Atari díky tomu dosáhla v roce 1975 obrat 40 miliónů USD - samotný zisk měla 3 milióny USD. Opět tedy trefa do černého... Příští rok už byl Home Pong prodáván pod značkou Atari.

Home Pong - 1975
(Zdroj: iconspng.com)

Domácí Pong se zkrátka lidem skutečně zalíbil. Byla to hra, která měla styl, byla jednoduchá na ovládání, jednoduchá k hraní. Stala se nejen jednou z prvních domácích videoher, ale i symbolem zájmu o nově nastupující počítačové hry. Během let se jen od Atari objevili tyto víceméně vylepšené varianty či klony Pongu:

Ultra Pong Doubles - 1977
(Zdroj: unknown)

1976 - Super PONG

1976 - PONG Doubles

1976 - Super PONG TEN

1977 - Super PONG PRO-AM

1977 - Super PONG PRO-AM TEN

1977 - Ultra PONG

1977 - Ultra PONG Doubles

1977 - Video Pinball